Jeżeli już zdecydujemy się na naukę języka programowania Python, będzie nam potrzebny edytor kodu (IDE) . Jest ich wiele i każdy programista/analityk ma swój ulubiony. Poniżej zrobimy krótki przegląd tych najbardziej popularnych,  po czym szybko przejdziemy do lekcji praktycznych. Zaczynajmy!

Jest to najkrótsza lekcja, bez części praktycznej, która ma tylko za zadanie uświadomić nas, że mamy wiele opcji do wyboru, jak i gdzie pisać nas kod.

IDE to skrót od Integrated Development Environment, czyli zintegrowane środowisko deweloperskie. W przybliżeniu, możemy ten skrót stosować zamiennie z 'edytor kodu’.

Poszczególne IDE będą się różniły takimi rzeczami jak:
– rozpoznawanie składni języka i formatowanie kodu do postaci bardziej przyjaznej człowiekowi
– podpowiadaniem elementów języka do użycia – funkcje, zmienne itd
– usprawnieniami w pracy z plikami
– możliwością współpracy z zespołem

Jupyter Notebook

Bardzo lekki, webowy edytor kodu, który dostajemy po zainstalowaniu paczki programów i bibliotek, dla Pythona, znanej jako Anaconda.

Jupyter Notebook świetnie nadaje się do nauki Pythona oraz do szybkich, i umiarkowanie skomplikowanych analiz danych, o czym już pisaliśmy w artykule na temat instalacji Python oraz Hello World.

Jest to edytor, który będzie towarzyszyć nam w procesie nauki Python. Gorąco go polecamy oraz zachęcamy do używania razem z nami.

Instalacja Jupyter Notebook:

https://www.anaconda.com/distribution/

 

Więcej o Jupyter Notebook i Python

Oraz na kanale youtube:

PyCharm


Pycharm jest zupełnie inną kategorią wagową niż Jupyter. Jest to bardzo rozbudowane środowisko pracy, które posiada olbrzymią ilość funkcji oraz ułatwień programistycznych.

Dostępny jest w wersji darmowej PyCharm community oraz płatnej. Tak długo jak nie zarabiamy na programowaniu, nie ma oczywiście potrzeby wydawania złotówki na IDE. Darmowa wersja jest wystarczająco potężna.

PyCharm świetnie nadaje się do większych projektów programistycznych, takich jak np. tworzenie portali internetowych. Z drugiej strony nie jest to IDE które używamy przy analizie danych.

Instalacja PyCharm:

https://www.jetbrains.com/pycharm/download/#section=windows

Atom

Atom to potężna alternatywa dla PyCharm. Tym razem w pełni open source i tak samo jak w przypadku PyCharma posiada prężnie działające środowisko developerów które go wspiera. Projekt zapoczątkowany przez ludzi z Git Hub.

Projekty open source, cieszą się rosnącą popularnością, i wielu ludzi właśnie taki edytor kodu wybierze.

Instalacja Atom:

https://atom.io/

VS Code

Visual Studio Code, jest darmową wersją oprogramowanie firmy Microsoft, Bogata w dodatki, prosta w użyciu. Ma swoje silne strony, jak chociażby łatwość integracji z innymi produktami od firmy Microsoft, jednak z faktu, że jest on produktem właśnie tej firmy, część osób będzie do niego niechętna.

Instalacja Visual Studio Code:

https://code.visualstudio.com/Download

Inne

Oprócz wyżej wspomnianych, są setki, jeżeli nie tysiące innych. Jak VIM, EMACS, Spider i tak dalej. Na tym etapie nie ma większej wartości się w nie zagłębiać, aczkolwiek VIM, będzie pojawiać się dość często przy kursach linuxa, jako edytor kodu, dostępny domyślnie na każdym systemie linux.

Podsumowując.

Wybór IDE zależy od tego przy czym pracujemy oraz jakie są nasze osobiste preferencje. Jeżeli mamy wokół siebie programistów lub analityków, jest duża szansa, że każdy korzysta z innego.

Na etapie nauki Python, rekomendujemy używanie Jupyter Notebook, gdyż widzimy, że proces nauki w tym edytorze, jest szybszy, niż w innych.

Później, używany przez nas edytor, nie ma aż takiego znaczenia i często jest kwestią gustu.

W następnej lekcji, przyjrzymy się podstawowym operacjom w Jupyter Notebook, tak aby móc z niego płynnie korzystać na potrzeby reszty kursu.

Zapraszamy!

Kurs Python, dla początkujących

  1. Wstęp do kursu
  2. Instalacja Python 3
  3. Hello World
  4. Polecane edytory tekstu <– obecna lekcja
  5. Jupyter Notebook
  6. Typy danych i zmienne
  7. Operacje na zmiennych
  8. Wyrażenia warunkowe
  9. Pętle for oraz while
  10. Funkcje
  11. Podsumowanie oraz dalsze kroki
Facebook Comments