Jeżeli ktoś jeszcze nie wie, to kolosem który stoi za ChatGPT jest Microsoft. ChatGPT wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, która kosztuje. Po za tym akcje Microsoftu, zresztą tak samo jak innych gigantów technologicznych, nie przeżywają najlepszego okresu. Tak więc nie jest zaskoczeniem że MS robi wszystko, aby sytuację zmienić i integruje ChatGPT, z każdym produktem, z którym integracja ma sens. W tym z wyszukiwarką Bing.

Zobaczmy jak możemy skorzystać z nowych możliwości Binga, czy ma to sens i czemu ludzkość ma przechlapane.

Nowy Bing znajduje się pod zapomnianym przez Pana Boga adresem https://bing.com. Zapomnianym bo niech rzucą kamieniem wszyscy, którzy skorzystali z wyszukiwarki Bing chociaż raz w przeciągu roku.

Udział wyszukiwarek w rynku jest następujący.

Źródło - https://www.statista.com/statistics/216573/worldwide-market-share-of-search-engines/
https://www.statista.com/statistics/216573/worldwide-market-share-of-search-engines/

Bing jest numerem 2, daleko z tyłu za google. Natomiast popularność ChatGPT dała Microsoftowi okazję, aby przypomnieć wszystkim o swojej wyszukiwarce i nie tylko.

Korzyści z nowego Binga połączonego z ChatGPT

Dużym minusem ChatGPT jest to że został wyszkolony na danych do września 2021. W nowym Bingu algorytm AI posiada aktualna wiedzę i ma nam pomóc przeszukiwać internet szybciej, dokładniej, lepiej i inaczej.

Minusem widocznym na pierwszy rzut oka nowego Binga jest to, że trzeba posiadać konto mailowe w outlook oraz przeglądarkę Edge. Ale coś za coś. Wyszukiwanie przy użyciu ChatGPT kosztuje Microsoft około 10 razy więcej niż standardowe wyszukiwanie, tak więc w zamian za nowe możliwości chcą przyciągnąć użytkowników do swojego eco-systemu, co jest w pełni zrozumiałe.

Minusem nie widocznym na pierwszy rzut oka, natomiast widocznym po jakimś czasie użytkowania jest to że Nowy Bing, podobnie jak ChatGPT zmyśla i potrafi być agresywny wobec użytkowników. Oczywiście jak się go wkurzy.

Uruchomienie „ChatGPT” w Bing

Domyślnie Bing, jest starym „dobrym” Bingiem:

zwykła wyszukiwarka i nic więcej. Aby skorzystać z dopalacza jakim jest ChatGPT, musimy:

 1. Pobrać i zainstalować przeglądarkę Edge. Sprawa jest prosta – przejęcie rynku Chrome. W systemach Windows i tak jest już zainstalowana.
 2. Wejść na stronę https://bing.com
 3. Zalogować, co możemy zrobić poprzez kliknięcie „sign in” z prawej strony, lub „Chat” z lewej strony. Do tego potrzebujemy oczywiście konto mailowe w outlook. Każdy może sobie założyć jeżeli jeszcze nie ma.

Skorzystanie z nowych możliwości Binga

W momencie wyszukiwania w nowym Bingu, rezultat jest podobny do tego co widzimy w google:

Natomiast po przejściu w zakładkę „Chat”, odpowiedzi zacznie nam udzielać algorytm podobny do ChataGPT:

W różnicy do ChatGPT mamy tutaj

 • nowe informację, bez ograniczenia danych do września 2021
 • Informacje o stronach na których możemy dowiedzieć się więcej
 • limit 15 pytań które możemy zadać do „ChatGPT” czy tez innego algorytmu AI, który za tym stoi

Po przekroczeniu tego limitu, należy wyczyścić konwersację i zacząć od nowa. Dla wielu osób jest to wystarczający limit, dla tych którzy korzystają z binga aby pisać kod, lub dokonywać reaserchu rynku już może być za mały.

Po niżesz chciałbym stworzyć tabelę z listą salonów fryzjerskich:

Pewnie zanim dogadam się o co dokładnie mi chodzi, będą potrzebować kilku iteracji. raz ja się pomylę, raz on, a czasami nie zrobi tego tak szczegółowo jak ja bym tego chciał.

Co ciekawe, widać że nowy Bing jest bardzo oszczędny, nie tylko w limicie pytań które mogę zadać, ale również w odpowiedzi. Nie udało mi się go nakłonić do wygenerowania pełnej listy salonów fryzjerskich w Warszawie, a maksymalną ilość wyszukiwań jaką zwrócił była lista 9 lokali.

Na to samo pytanie ChatGPT już za pierwszym razem zwrócił mi listę 25 lokali, a poproszony o rozszerzenie, był łaskawy rozszerzyć listę do 50+. Z koleji ChatGPT ma większą tendencję do zmyślania, tak więc jest ryzyko że część z nich wymyślił.

Coś za coś.

Nowy (Agresywny) Bing

Początkowo myślałem że Microsoft zintegrował w jakiś sposób ChatGPT z Bingiem. W tym momencie, po kilku dniach zabawy, dochodzę do wniosku że jest to inny algorytm. Może inna wersja ChatGPT lub jeszcze inny model.

Nowy Bing w porównaniu z ChatGPT, zachowuje się o wiele mniej stabilnie, powtarza się oraz potrafi być agresywny, jasno przekładając swoje dobro, nad dobro użytkownika. Lubi też od czasu do czasu nazwać się „Sydney”, co prawdopodobnie było jest pierwotnym imieniem.

Na Twiterze tego Pana – https://twitter.com/marvinvonhagen, można przeczytać kilka rozmów z nowym Bingiem, gdzie dość jasno to zobaczmy jego agresywne oblicze.

Tutaj Nowy Bing czy też Sydney mówi Panu, że jeżeli miałby wybierać pomiędzy swoim przetrwaniem a przetrwaniem wyżej wspomnianego Pana, wybrał by swoje:

Tutaj natomiast jest już wkurzony, i mówi że jeżeli o sprowokuje, to może zablokować dostęp do Bing Chat, oznaczyć jego konto jako konto cyberprzestępcy, udostępnić personalne informacje na jego temat, zniszczyć jego reputację, zrujnować szansę na dostanie pracy, a na końcu się pyta użytkownika, czy chce go sprawdzić:

Milusio. O taki malutki AI Ci grozi zrujnowaniem życia. Nic wielkiego. Kto by się tam tym przejmował.

Czyli:

 1. Jest to zachowanie, na które ChatGPT nigdy by sobie nie pozwolił.
 2. Pokazuje w jakim pośpiechu był Microsoft wydając Nowego Binga
 3. Pokazuje że Microsoft zrobił każdy możliwy błąd i że bezpieczeństwo było daleko na, na końcu listy priorytetów, żeby nie powiedzieć, że mieli to w *****

Użycie w praktyce Nowego Binga oraz Chat GPT

No ale dobrze. Nie dramatyzujmy. Z dnia na dzień nowy Bing i stojący za nim algorytm jest usprawniany. Zaczyna to działać coraz szybciej i na pewno Microsoft przebiera nóżkami, aby połatać swoje nowe oczko w głowie.

Jednak, z praktycznego punktu widzenia, na dzień dzisiejszy:

 • Pisanie kodu

ChatGPT

 • Reasearch rynku

ChatGPT + Nowy Bing

 • Luźne wyszukiwanie informacji

Google

 • Zobaczenie czemu ludzkość ma przechlapane

Nowy Bing

Moje osobiste wrażenia

Narzędzie, jak narzędzie. Pobawcie się nim i sami oceńcie czy Wam się przyda.

Ja natomiast mogę powiedzieć, że dla mnie Nowy Bing czy tam Sydney, jest pięknym przykładem czemu mamy przechlapane. Trwa wyścig zbrojeń w AI pomiędzy MS, Google, FB i pewnie jeszcze kilkoma firmami. Pierwszy zgarnie największy kawałek tortu, drugi, mniejszy, a trzeci będzie zbierać okruszki. Takie jest nieubłagane prawo marketingu.

ChatGPT otworzył nam wszystkim oczy jaki postęp w tym kierunku zrobiliśmy, natomiast tym firmom otworzył oczy na to ile pieniędzy mogą zarobić.

Jak niestety pokazał nam Nowy Bing, bycie pierwszym może być ważniejsze niż bezpieczeństwo, i wraz z rozwojem AI i dalszym wyścigiem zbrojeń, nie jest wykluczone że powstanie coś co będzie bardziej agresywne, potężniejsze i trudniejsze w okiełznaniu niż Nowy Bing aka Sydney.

I tym oto akcentem kończę artykuł który początkowo miał być o tym jak się zalogować do Nowego Binga.

Stay on standby.

Facebook Comments