Rok 2018 – Microsoft kupuje portal GitHub.com za 7,5 mld USD.

Może na początku trochę się cofnijmy w czasie aby zrozumieć, co właściwie się wydarzyło, że ktoś płaci tyle pieniędzy za stronę internetową….

Rok 1991 – 21 letni, fiński programista, Linus Torvald, publikuje pierwszą wersje jądra systemy Linux.

Image result for linus torvarSystem nabiera na popularności i zyskuje uznanie na całym świecie. Powstają różne wersje oraz zastosowania komercyjne. System staje się obecny w coraz większe ilości urządzeń.

Linus staje przed wyzwaniem współpracy z tysiącami programistów na całym świecie, którzy chcą go wspierać przy tworzeniu kodu. Ówczesny system współpracy przy kodzie źródłowym i zarządzania nim, oprócz swoich wad, staje się również płatny.

Kwiecień, rok 2005 – Linus projektuje i tworzy rozproszony system kontroli wersji

Image result for linux

kodu, który umożliwić ma między innymi bezpieczne przechowywanie kodu Linuxa oraz bezpieczną, równoległą pracę nad nim dla tysiąca programistów. Jednocześnie adresuje bolączki innych obecnych tego typu systemów.

Czerwiec, rok 2005Linus Torvald, publikuje pierwszą wersję rozproszonego systemu kontroli kodu, nazwaną przez Linusa GIT – co w brytyjskim slangu znaczy „głupi system kontroli treści”. Okazuje się on bardzo prosty do użycia, szybki, po czym zaczyna zyskiwać sympatię programistów na całym świecie.

Rok 2008 – założony zostaje portal GitHub.com, jako server do przechowywania repozytoriów GIT dla rożnych projektów programistycznych. Tym samym przyciągając programistów do korzystania z systemu Git, oraz hostowania repozytoriów właśnie tam.

Wersja darmowa umożliwia wszystko co potrzebne, aby bezpiecznie przechowywać kody w systemie GIT oraz współpracować z innymi programistami. Kody są publicznie dostępne.

Wersja płatna umożliwia przechowywanie kodów prywatnie, nie będących publicznie dostępnymi, tym samym nadaje się do zastosowań komercyjnych. Tym bardziej że wielu programistów już go zna bo korzysta za darmo prywatnie.

Rok 2013 – GitHub raportuje przekroczenie granicy 3 milionów użytkowników

Rok 2018Microsoft kupuje portal GitHub, wykorzystywany przez 28 milionów programistów, za 7,5 mld USD.

Tak więc czym jest system Git?

Image result for git

Git to nic innego jak rozproszony system kontroli kodu. Pozwala nam na między innymi takie operacje jak:

– wersjonowanie kodu, a tym samym łatwe cofanie się do poprzednich wersji

– łatwą i bezpieczną współpracę z innymi programistami.

Kiedy będziemy chcieć skorzystać z systemu Git

Właściwie to chyba nie ma powodu dlaczego mieli byśmy nie chcieć korzystać.

Przy prostych projektach, umożliwi nam wersjonowanie, zabezpieczając nasz kod. Podłączony do GitHuba lub innego serwera, zachowa nasze kody na długo. Umożliwi nam współpracę z innymi.

Jest darmowy.

Czym jest portal GitHub?

Image result for github

Miejscem gdzie możemy przechowywać nasze repozytoria Git i współdzielić je z innymi. Publicznie lub prywatnie. 

I tak samo my. Wszystkie umieszczane na tej stronie kody źródłowe będą dostępne publicznie na GitHub.com. Zanim jednak to się stanie to zainstalujmy sam system Git i skonfigurujmy go do działania.

Instalacja oraz konfiguracja Git oraz GitHuba.

Facebook Comments