Naszą przygodę z językiem programowania Python, najkorzystniej jest zacząć od jego instalacji oraz wykonania, klasycznego dla programowania, zadania – Hello World. Samego Python możemy zainstalować na kilka sposób, z czego 2 najpopularniejsze, zostały przedstawione poniżej. Zaczynajmy!

Wersje Python: Obecnie używane są dwie główne wersje języka Python. Wersja 2.x oraz wersja 3.x. Wersja 2.x przestaje być wspierana w 2020, dlatego też najlepszym dla nas rozwiązaniem jest przejście do instalacji najnowszej wersji 3.x. W systemach linux, z reguły są zainstalowane obydwie.

System operacyjny: Do celów nauki języka Python, nie ma znaczenia system operacyjny. Python dostępny jest dla Linux, Windows oraz MacOS. Można nawet programować w Python na naszym telefonie komórkowym. Zespół analityk.edu.pl, będzie, w miarę możliwości, przedstawiać ewentualne różnice, wynikające z systemu operacyjnego.

Metoda instalacji 1 – standardowa

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest pobranie oraz zainstalowanie Python3 z oficjalnej strony języka Python.

https://www.python.org/downloads/

Python dla Windows: Pliki instalacyjne Python, dla systemu operacyjnego Windows, dostępne są bezpośrednio pod linkiem:

https://www.python.org/downloads/windows/

W sekcji z najnowszą, na daną chwilę, wersją języka, wybieramy ‘Windows x86-64 executable installer’, tak jak jest to zaznaczone na poniższym obrazku:

Po czym uruchamiamy instalator i w standardowy dla Windowsa sposób instalujemy pobrany program.

Python dla Linux: W przypadku systemów Linux, jak przykładowo Ubuntu, Mint czy Debian, interpretator języka Python, jest już zainstalowany. A nawet kilka wersji.

Możemy to sprawdzić poprzez próbę uruchomienia komendy python. Wersję możemy sprawdzić poprzez dodanie -version. Natomiast obecność najnowszej wersji python 3, możemy sprawdzić poleceniem – python3. Tak jak zostało to przedstawione poniżej:

Jeżeli python3 jest nieobecny ( bardzo małe prawdopodobieństwo ), będziemy mogli go zainstalować poleceniem:

$ sudo apt-get install python3

Metoda instalacji 2 – często występująca, w przypadku nauki Python 3

W Metodzie 1, zainstalowaliśmy interpretator języka Python 3, i tym samym jesteśmy gotowi do rozpoczęcia tworzenia, naszego pierwszego programu – Hello World.

Jednak, oprócz samego python 3, warto jest zainstalować edytor tekstu, w którym będziemy pisać nasze programy. Jest ich bardzo, bardzo dużo do wyboru, aczkolwiek, jeden z nich jest w szczególności rekomendowany do nauki programowania w języku python – jest to Jupyter Notebook.

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że zarówno język programowania python jak i Jupyter Notebook , możemy zainstalować poprzez instalację programu Anaconda3. Program Anaconda3, zawiera wszystko co jest nam niezbędne do nauki programowania w Python3. Nie jest on konieczny, jednak do jego instalacji gorąco zachęcamy. Jest ona prosta, a wraz z nią dostajemy wiele użytecznych bibliotek Python, o które się później nie będziemy musieli martwić oraz, między innymi jupyter-notebook.

Niezależnie od systemu operacyjnego, należy odwiedzić stronę producenta anacondy oraz wybrać odpowiedni dla naszego systemu operacyjnego, instalator.

Po przeprowadzeniu instalacji, należy uruchomić jupyter-notebook. W przypadku systemy Windows, będzie dostępny w menu, w przypadku system linux w katalogu w którym zainstalowaliśmy anacondę.

Podsumowując. Najkorzystniejszym dla nas krokiem w kierunku, nauki Python, jest jego natychmiastowa instalacja. Możemy to zrobić poprzez instalację samego Python3, lub całego pakietu Anaconda, z którym od razu zainstalujemy python, biblioteki oraz między innymi edytor tekstów – jupyter-notebook.

W następnej lekcji, wykorzystamy wykorzystamy zainstalowane przez nas oprogramowanie do napisana naszego pierwszego programu – hello world. Zapraszamy!

Kurs Python, dla początkujących

  1. Wstęp do kursu
  2. Instalacja Python 3 <– obecna lekcja
  3. Hello World
  4. Polecane edytory tekstu
  5. Jupyter Notebook
  6. Typy danych i zmienne
  7. Operacje na zmiennych
  8. Wyrażenia warunkowe
  9. Pętle for oraz while
  10. Funkcje
  11. Podsumowanie oraz dalsze kroki

Facebook Comments