Wiele osób zadaje sobie pytanie „jak najlepiej zacząć uczyć się Pythona” i z jednej strony może wydawać się trudne, a z drugiej bardzo oczywiste. Odpowiedź brzmi, najlepiej zacząć 🙂
Dlaczego ? Po co?
Najważniejsze to zrozumieć na początku dlatego chcesz to zrobić, co jest Twoją motywacją i co będzie w tym procesie pchać Cię do przodu i sprawiać, że siądziesz napisać jeszcze jedno rozwiązanie zamiast dodatkowego serialu na Netflix.
Takich motywacji może być wiele, zaciekawienie istniejącymi rozwiązaniami i chęć bycia ich częścią, przebranżowienie się i zostanie programistą, ale może też zdobycie nowych umiejętności, żeby udoskonalić swoją pracę jako finansista, analityk, logistyk, hr.
Dlaczego nie musisz być programistą ?
Nie trzeba być programistą, ani chcieć być programistą, żeby warto było nauczyć się Pythona. Dlaczego? Bo jest to narzędzie które może pomóc nam w codziennej pracy na każdej pozycji dzięki ogromnemu przekrojowi jego możliwości ale też specyfiki działania która pozwala na uruchamianie go tak łatwo jak pliku tekstowego w notatniku.
Python jest bardzo intuicyjnym językiem programowania jak również wiele rzeczy robi za nas. Jeśli kiedyś korzystałeś/aś z formuł w Excelu to Python nie będzie Ci straszny. A jeśli nie korzystałeś to też nie będzie Ci straszny 🙂 Przejdziemy przez to wszystko razem jak będzie trzeba.
Jak zacząć?
Najważniejsze to zrozumieć podstawowe koncepcje, gdyż będą one bez przerwy się pojawiać zarówno w najprostszych jak i najbardziej skomplikowanych zadaniach, systemach i programach. Zrozumieć czym jest liczba, tekst, lista w świecie Pythona ( dobrze jest to opisane w dziale „dla początkujących” lub na kanale YouTube).
Następnym ważnym elementem zanim przejdziemy do już praktycznego wykorzystania Pythona jest zrozumienie koncepcji klas, czyli tak zwanego programowania obiektowego. Czym jest programowanie obiektowe? Tak naprawdę rozszerzeniem zmiennych, pozwala nam na tworzenie naszych własnych typów zmiennych i działań które możemy na nich wykorzystać. Innymi słowy daje nam swobodę tworzenia. Czyli to co jest nam niezbędne żeby tworzyć swoje własne rozwiązania i ułatwiać sobie życie.
Co potem?
Python ma bardzo szeroką gamę wykorzystania. Zanim będziesz w stanie świadomie zdecydować co najbardziej Cię interesuje i będzie pomocne w Twojej pracy warto jest przejść przez podstawy każdego z poniższych tematów:
- Analiza danych i wykresy
- Strony internetowe, zbieranie danych
- Automatyzacja pulpitu
Warto zrozumieć, że będzie to duża przewaga jeśli na samym początku poznasz każde z zagadnień. Zbuduje to świadomość możliwości języka python ja i przewagę na rynku pracy. Znasz od razu 3 wykorzystania jego działania.
Analiza Danych i wykresy
Jeśli pracujesz w sprzedaży, albo na co dzień pracujesz z tabelami, wykresami , danymi z których musisz wyciągać wnioski to może być coś ciekawe akurat dla Ciebie. Nauczysz się wczytywać dane z wielu źródeł ( excel, csv, strony www), wykorzystywać już wbudowane metody ich kategoryzacji, strukturyzacji, łączenia. Pozwoli to na bardzo przejrzyste wizualizacje na wykresach które będą robię automatycznie w mgnieniu oka i będzie można się nimi podzielić z dowolną osobą, więcej można znaleźć w artykułach Data science.
Strony internetowe i zbieranie danych
Na pewno wielu z was w swojej pracy zbiera dane z wielu stron internetowych. Czy są to dane o nowych produktach, cenach w innym kraju, nowych zamówieniach do magazynu. Wszystko to znajduje się ostatnio w świecie stron WWW. Istnieje wiele przydatnych narzędzi, bibliotek w Pythonie które pozwalają na automatyczna ich zbieranie, wykorzystywanie i przekazywanie na przykład od razu na wykres z punktu wyżej. Można zacząć i bazować na rozwiązaniu w artykule o wyświetlaniu zanieczyszczenia w Polsce
Automatyzacja pulpitu
Każdy z nas robi ogromną ilość akcji na pulpicie, bądź aplikacjach z których korzystamy na co dzień. Mieliście kiedyś wrażenie że powtarzacie w kółko te same czynności ? Co jeśli okazałoby się od jutra musisz ją wykonać tylko raz i od tego momentu będzie ona już działa się sama. Dokładnie te same kliknięcia myszką, klawiaturą, kropka w kropkę. Niesamowite prawda? A wcale nie takie trudne, znów Python przychodzi z pomocą. Znaleźć można wiele materiałów w artykułach na przykład: automatyzowanie dowolnej aplikacji klikając myszką bądź w formie video na kanale YouTube w którym jest mowa o automatyzacji procesów biznesowych.
Podsumowanie
Jest kilka ważnych rzeczy, których warto się dowiedzieć. Historia z Pythonem dopiero się zaczyna i jest to droga bez końca ale za to z pięknymi widokami przez cały czas.
- Jeśli zdecydujesz się na naukę Pythona, to nie znaczy, że musisz zmienić całe swoje życie i pracę. Po prostu staniesz się bardziej wartościowym pracownikiem którym już jesteś.
- Sprawdź co naprawdę Cię ekscytuję i skup się na tym, zbuduj kilka swoich własnych projektów, spraw aby były praktyczne i od razu pomocne w twojej codzienności
- Będą ciężkie momenty, ale powtarzaj sobie o ile potem Twoja codzienność i praca będą łatwiejsze
- Błędy się zdarzają i własnie na nich najwięcej się uczymy
Jeśli macie jakieś pytania zapraszamy do rozmowy na komunikatorze SLACK , bądź na FB Analityk.edu.pl