Klasycznym programem, który piszemy, ucząc się programować, jest Hello World. I tak samo zrobimy ucząc się języka Python, jednak zrobimy to na 3 sposoby, co pozwoli nam nabrać pewności siebie, oraz wprawy, bardzo pomocnej przy wykonywaniu kolejnych kroków w procesie nauki.

1. Klasyczny interpretator Python 3

W przypadku języka Python, możemy go uruchomić i rozpocząć wydawanie mu komend, po wykonaniu samego polecenia python.

$ python3

Aby wykonać nasz program Hello World, wykorzystamy polecenie print(), w którym podamy ciąg znaków jaki chcemy aby Python napisał:

>>> print(„Hello World”)

Python, przyjął od nas polecenie ‘print’ i natychmiast je wykonał.

2. Plik helloWorld.py

Proste polecenia, możemy wykonywać, za pomocą interpretatora języka Python, tak jak w punkcie 1. W miarę jak nasze programy będą się rozrastać, będziemy zapisywać je w plikach i wykonywać dopiero wtedy.

Pliki w których piszemy kody Python, posiadają końcówkę .py.

Utwórzmy plik helloWorld.py, natomiast jako jego zawartość podajmy komendę, print(„Hello World”). Możemy to zrobić w dowolnym edytorze tekstu. Notatniku, MS Word lub innych.

Następnie taki plik możemy uruchomić poleceniem:

$ python3 <nazwa pliku>

tak jak zostało to przedstawione poniżej:

3. Jupyter notebook

Kody programów Python, możemy pisać w dowolnym edytorze tekstów, jednak specjalne do tego celu edytory ( nazywane IDE ), przyjdą nam z dużą ilością ułatwień. Jak przykładowo, identyfikowanie błędów, podpowiadanie nazw i wiele innych.

Edytorem tekstu do którego zainstalowania zachęcaliśmy w artykule na temat instalacji Python3, jest Jupyter Notebook. Bardzo dobry edytor aby rozpocząć naszą przygodę z programowaniem. Uruchommy go, a następnie wybierzmy utwórz nowy plik → python3.

Po napisaniu print(‘Hello World’), możemy uruchomić nasz program po kliknięciu ikonki ‘Run’ lub użyciu skrótu klawiszowego Ctrl+Enter

Jeżeli Jupyter Notebook, wydaje się skomplikowany, na pierwszy rzut oka, nie ma czym się martwić. Omawiamy podstawy jego używa w jednej z kolejnych lekcji, dedykowanej, dla programowania w Jupyter Notebook, a tam wszystko się wyjaśni.

W tym momencie, wykonaliśmy nasz pierwszy program w języku Python, na 3 sposoby.

W interpretatorze, w pliku tekstowych, z rozszerzeniem py, oraz w jupyter notebook.

Ostatnią rzeczą o której warto wspomnieć przy okazji Hello World, są komentarze. W raz z rozwojem naszego kodu, będzie rosnąć nasza potrzeba komentowania kodu, co ułatwia nam później jego zrozumienie.

Podstawową metodą komentowania w python jest znak #. Dla przykładu:

Podsumowując. Na tym etapie możemy sobie oficjalnie pogratulować, naszego pierwszego programu. Może nie jest on jeszcze wyrafinowany, ale małymi krokami, w systematyczny sposób, będzie się to zmieniać 🙂

W następnej lekcji, zapoznamy się z popularnymi edytorami tekstu, które są wykorzystywane przez programistów oraz analityków. Zapraszamy!

Kurs Python, dla początkujących

  1. Wstęp do kursu
  2. Instalacja Python 3
  3. Hello World <– obecna lekcja
  4. Polecane edytory tekstu
  5. Jupyter Notebook
  6. Typy danych i zmienne
  7. Operacje na zmiennych
  8. Wyrażenia warunkowe
  9. Pętle for oraz while
  10. Funkcje
  11. Podsumowanie oraz dalsze kroki
Facebook Comments